Dominator i spółka
Niemiecka marka Claas z pewnością zajmuje jedno z czołowych miejsc na naszym rynku używanych kombajnów zbożowych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie oraz lepszym i gorszym stronom zielonych używek producenta z Harsenwinkel.

Różnorodność modeli kombajnów zbożowych firmy Claas jest ogromna. Są to nie tylko maszyny z różnych lat o różnych przepustowościach, ale również o bardzo zróżnicowanych układach konstrukcyjnych. Na rynku wtórnym można znaleźć kombajny z typowym rozmieszczeniem głównych elementów składowych, a także liczną grupę maszyn z pomostem operatora lub kabiną umieszczonymi mimośrodowo i pracującym po prawej stronie silnikiem oraz w wariancie z jednostką napędową wstawioną między zbiornik ziarna a kabinę. Najpopularniejsze w pierwszej grupie konstrukcyjnej są maszyny typu Protector, Mercator w różnych wariantach, Senator, Matador oraz mniejsze Dominatory. Kombajny z bocznie osadzonym motorem mimo już przestarzałej konstrukcji cieszą się dużym powodzeniem i dość dobrymi opiniami użytkowników. Do tego grona należy m.in. bardzo popularny Consul  a także Comet, Corsar, Cosmos, Columbus, Europa i Mercur. Trzecia grupa to generalnie duże Dominatory, a także powoli trafiające na wtórny rynek Mediony i Megi. Umieszczenie silnika w tych maszynach ma liczne wady, których natężenie w późniejszych modelach znacznie zredukowano. Hałas i drgania emitowane przez jednostkę napędową nie są tak dokuczliwe w Medionach jak w Dominatorach z lat 70-tych. Te maszyny mają także utrudniony dostęp obsługowy do silnika oraz nie zawsze korzystny rozkład masy. Ostatni czynnik nabiera znaczenia przy pracy na stromych pochyłościach. Pozytywną stroną tych kombajnów jest za to uproszczenie układu napędowego. W zasadzie należy jeszcze wspomnieć o modelach typu Compact, które można spotkać w ogłoszeniach, czy też w komisach ze sprzętem rolniczym. W tych maszynach układ jest podobny do modeli typu Consul z tą różnicą, że silnik i zbiornik nasion zamieniono miejscami. Dużo rzadziej w ofercie pojawiają się Claas’y typu Junior, Super i Garant, czyli zaczepiane pod ciągnik z poborem mocy z WOM dla podzespołów roboczych.

Tajemniczy rok produkcji
Rok produkcji używanego kombajnu zawsze był i będzie głównym czynnikiem weryfikacyjnym. Dopiero później powinno się przechodzić do oględzin pozostałych elementów. Oczywiście w przypadku maszyn np. z lat 70-tych parę lat różnicy nie ma praktycznie większego znaczenia, ale trzeba mieć ten orientacyjny punkt odniesienia. Claas niestety nie rozpieszcza nas pod tym kątem. Na tabliczkach większości starszych maszyn próżno bowiem szukać daty produkcji. Krążą spostrzeżenia, iż na ogół kombajny, które trafiały na rodzimy rynek producenta, zawierają taką adnotację, zaś maszyny przeznaczone na import posiadają we wskazanym miejscu jedynie pustą przestrzeń. Bądźmy jednak ostrożni oglądając Claas’y z pełną informacją na tabliczce. Można się bowiem naciąć na różne triki handlowe lub ingerencje byłych właścicieli. Do problemu można podejść w zależności od wielu czynników na różne sposoby. Przedstawiciel maszyn marki Claas w Polsce deklaruje bezpłatną usługę ustalenia rocznika na podstawie numeru seryjnego kombajnu. Numer ten znajdziemy na tabliczce głównej oraz w przypadku jej braku bądź wątpliwości co do jej wiarygodności na ramie maszyny z reguły w pobliżu prawego przedniego koła, ale nie jest to zasadą. Okazuje się jednak, że dzwoniąc do Domu Handlowego Henryki i Pawła Korbanków ustalimy jedynie rocznik kombajnu wyprodukowanego po 1990 roku.
Jednym z powszechnych sposobów ustalenia daty produkcji praktykowanym przez rolników jest spojrzenie na?.
Claas Consul jest flagowym modelem maszyn z silnikiem umieszczonym po prawej stronie kombajnisty. Cieszy się on zarazem największą popularnością w tej grupie kombajnów. Ceny Consula wahają się w granicach 13-20 tys. zł w zależności od daty produkcji i stanu technicznego.

 

Wszystkie typy kombajnów Mercator, Protector i Senator oparte są na tej samej konstrukcji i większość części zamiennych można śmiało między nimi dobierać.

 

Na tabliczce większości używanych kombajnów Claas z XX w. próżno szukać daty produkcji maszyny. Jeśli natomiast widnieje, to jest ona wybita w prawym górnym rogu.

źródło:

Rolniczy Przegląd Techniczny
Tekst i zdjęcia
Przemysław Olszewski
artykuł z numeru 04/2009

Modele – dane techniczne:

– Claas SF/SFB

Claas Columbus/Europa

Claas Mercur

Claas Matador

Claas Compact

Claas Comet/Cosmos/Corsar/Consul

Claas Protector/Mercator/Senator

Claas Dominator 80-105

– Claas Dominator 56-106

– Claas Dominator 38-68 (1981-87)

– Claas Dominator 38 S – 68 S (1987-98)

– Claas Dominator 48 S – 68 S (1998-)

– Claas Dominator 78 S – 108 SL (1985-90)

– Claas Dominator 78-108 Classic (1990-98)

– Claas Dominator 88-118 Maxi (1990-98)

– Claas Dominator 88-108 VX (1998-2000)

– Claas Commandor

– Claas Dominator 130-150

– Claas Avero

– Claas Medion

– Claas Mega 202-218

– Claas Mega 350-370

– Claas Tucano 320-450

Claas Tucano 470-480 Hybrid

– Claas Lexion 405-430

Claas Lexion 430 – 450

– Claas Lexion 440-480

– Claas Lexion 510-560

Claas Lexion 570-580

Claas Lexion 600 

Claas Lexion 620 – 670

Claas Lexion 740 – 770